آلاچیق ترمووود

آلاچیق چیست؟

همانطور که می دانید آلاچیق مکانی برای دور همی های خانوادگی و دوستانه است که فضایی آرامش بخش و چشم اندازی زیبا دارد. اگر قصد ساخت آلاچیقی زیبا در محیط باغ یا ویلای خود را دارید بهتر است کمی دقیقتر و علمی تر با آلاچیق آشنا شوید. آلاچیق یک سازه مسقف در یک محوطه است که بنا بر نوع کاربری، می توان چهار و یا چند وجه آن را، محصور کرد. همچنین از نظر کابردی به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز و در امان ماندن از باران و آفتاب می باشد که انواع مختلفی دارد. ما در اینجا می خواهیم آلاچیق ترمووود را معرفی کنیم.

از آلاچیق معمولا، بیشتر در محوطه های بزرگ مانند باغ ها، برای لذت بردن هر چه بیشتر از فضای طبیعت، استفاده می شود. متریال های متنوعی مانند چوب، شیشه و فلز در ساخت آلاچیق کاربرد دارند که شما می توانید مناسب با شرایط جوی و سلیقه تان، هر یک از آنها را انتخاب کنید.

زمانی که صحبت از آلاچیق می کنیم، همه حواس ها به سمت آلاچیق های چوبی زیبا با نیمکت های چوبی و گلدان های اطرافش می رود. آلاچیق های چوبی زیبایی منحصر به فردی داشته و با طبیعت کاملا همگون و هماهنگ هستند.

 

MEXWOOD

آلاچیق ترمووود

انواع آلاچیق

آلاچیق انواع مختلفی دارد که فرآیند ساخت هر کدام متنوع است و هرکدام  کارایی مختلفی دارند. آلاچیق ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد قدیمی ترین نوع آلاچیق ها، آلاچیق های چوبی هستند که در طرح های مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق بهره برد. از دیگر انواع آلاچیق:
آلاچیق شیشه ای
آلاچیق پیش ساخته
آلاچیق ترکیبی

 

محل های مناسب برای ساخت آلاچیق

حیاط منزل مسکونی
محوطه ویلا ها
باغ ها
پشت بام ها
رستوران و کافه های روباز

 

سقف آلاچیق

در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می کنند. سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند. در بعضی از مناطق با توجه به نوع اقلیم، شرایط محیطی و مصالح بومی موجود در منطقه استفاده از پوشال های گیاهی مرسوم است که در شمال کشورمان هم دیده می شود.

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق بسته به سلیقه افراد و نوع تزیین و مکان های مختلف متفاوت است. برخی افراد نماهای چوبی را ترجیح می دهند و سبک قدیمی و سنتی همین جنس یعنی چوب مورد پسند آنهاست و بعضی دیگر سبک نو را می پسندند. طرح های زیدی برای سلیقه های مختلف موجود است. مقدار فضای محوطه و مکانی که آلاچیق ساخته می شود، نفرات و تعداد افرادی که به شکل معمول می خواهند از آن بهره ببرند در طراحی و اندازه آلاچیق بسیار موثر است.

 

MEXWOOD

آلاچیق ترمووود

آلاچیق ترمووود

اغلب افراد تمایل دارند هزینه کمتری برای چوب آلاچیق بپردازند اگر شما هم جز این دسته هستید نباید این نکته را فراموش کنید که بدلیل اینکه آلاچیق در فضای خارجی میباشد و در معرض مستقیم گرما، سرما، نور آفتاب، باران یا برف است؛ پس استفاده از انواع چوب های ارزان قیمت که هیچگونه فرآوری روی آن ها انجام نشده و در بازار به وفور یافت میشود کاری کاملا بی ارزش است.

در گذر زمان چوب معمولی ترک می خورد و دچار تغییر رنگ می شود و یا تحت تاثیر حملات انواع آفت قرار میگیرد و نهایت چندسالی دوام می آورد. پیشنهاد ما برای ساخت آلاچیق، استفاده از ترمووود است.
بخاطر عدم استفاده مواد شیمیایی در مراحل تولیدی آن هیچ بوی ناخوشایند و آزار دهنده ای ندارد برعکس عطر طبیعی چوب را در محیط پخش میکند.

از مزیتهای استفاده ترمووود این است که هنگام فرآوردی تمام مواد غذایی و قندی موجود در آن که عامل اصلی جذب آفات است از بین رفته و دیگر دچار پوسیدگی بر اثر حمله آفت نخواهد شد. مزیت دیگر چوب ترمو پایداری در اندازه و ظاهر آن است. از آنجایی که ترمووود جذب آب خیلی کمی دارد در برابر بارندگی متورم نمی شود و ابعادش زیاد نمی گردد.
مهمتر از همه این است که آلاچیق شما که با چوب ترمو ساخته شده نگهداری چندانی لازم ندارد و هر ۴-۵ سال یکبار نیاز به رنگ آمیزی دوباره دارد تا به درخشندگی روز اول برسد و می توانید سال های زیادی از آن استفاده کنید.