آلاچیق

نمونه ای از آلاچیق های ساخته شده آلتن

آلاچیق یک سرپناه می باشد از جنس فلزی و چوبی که برای دورهمی خانوادگی استفاده می شود و بالای آن گنبدی شکل است و اطراف آن باز است که دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن می پردازیم.

آلاچیق چیست؟

همانطور که می دانید آلاچیق مکانی برای دور همی های خانوادگی و دوستانه است که فضایی آرامش بخش و چشم اندازی زیبا دارد. اگر قصد ساخت آلاچیقی زیبا در محیط باغ یا ویلای خود را دارید بهتر است کمی دقیقتر و علمی تر با آلاچیق آشنا شوید.

آلاچیق یک سازه مسقف در یک محوطه است که بنا بر نوع کاربری، می توان چهار و یا چند وجه آن را، محصور کرد. همچنین از نظر کابردی به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز و در امان ماندن از باران و آفتاب می باشد که انواع مختلفی دارد ما در اینجا می خواهیم آلاچیق ترموود را معرفی کنیم.

از آلاچیق معمولا، بیشتر در محوطه های بزرگ مانند باغ ها، برای لذت بردن هر چه بیشتر از فضای طبیعت، استفاده می شود. متریال های متنوعی مانند چوب، شیشه و فلز در ساخت آلاچیق کاربرد دارند که شما می توانید مناسب با شرایط جوی و سلیقه تان، هر یک از آنها را انتخاب کنید.

زمانی که صحبت از آلاچیق می کنیم، همه حواس ها به سمت آلاچیق های چوبی زیبا با نیمکت های چوبی و گلدان های اطرافش می رود. آلاچیق های چوبی زیبایی منحصر به فردی داشته و با طبیعت کاملا همگون و هماهنگ هستند.

انواع آلاچیق

آلاچیق انواع مختلفی دارد که فرآیند ساخت هر کدام متنوع است و هرکدام  کارایی مختلفی دارند. آلاچیق ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد قدیمی ترین نوع آلاچیق ها، آلاچیق های چوبی هستند که در طرح های مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق بهره برد. از دیگر انواع آلاچیق:

  • آلاچیق شیشه ای
  • آلاچیق پیش ساخته
  • آلاچیق ترکیبی

آلاچیق ترموود محل های مناسب برای ساخت آلاچیق

حیاط منزل مسکونی
محوطه ویلا ها
باغ ها
پشت بام ها
رستوران و کافه های روباز

سقف آلاچیق

در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می کنند. سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند. در بعضی از مناطق با توجه به نوع اقلیم، شرایط محیطی و مصالح بومی موجود در منطقه استفاده از پوشال های گیاهی مرسوم است که در شمال کشورمان هم دیده می شود.

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق بسته به سلیقه افراد و نوع تزیین و مکان های مختلف متفاوت است. برخی افراد نماهای چوبی را ترجیح می دهند و سبک قدیمی و سنتی همین جنس یعنی چوب مورد پسند آنهاست و بعضی دیگر سبک نو را می پسندند. طرح های زیدی برای سلیقه های مختلف موجود است.

مقدار فضای محوطه و مکانی که آلاچیق ساخته می شود، نفرات و تعداد افرادی که به شکل معمول می خواهند از آن بهره ببرند در طراحی و اندازه آلاچیق بسیار موثر است.

آلاچیق ترموود

اغلب افراد تمایل دارند هزینه کمتری برای چوب آلاچیق بپردازند اگر شما هم جز این دسته هستید نباید این نکته را فراموش کنید که بدلیل اینکه آلاچیق در فضای خارجی میباشد و در معرض مستقیم گرما، سرما، نور آفتاب، باران یا برف است؛ پس استفاده از انواع چوب های ارزان قیمت که هیچگونه فرآوری روی آن ها انجام نشده و در بازار به وفور یافت میشود کاری کاملا بی ارزش است.

در گذر زمان چوب معمولی ترک می خورد و دچار تغییر رنگ می شود و یا تحت تاثیر حملات انواع آفت قرار میگیرد و نهایت چندسالی دوام می آورد. پیشنهاد ما برای ساخت آلاچیق، استفاده از ترمووود است.
بخاطر عدم استفاده مواد شیمیایی در مراحل تولیدی آن هیچ بوی ناخوشایند و آزار دهنده ای ندارد برعکس عطر طبیعی چوب را در محیط پخش میکند.

از مزیتهای استفاده ترموود این است که هنگام فرآوردی تمام مواد غذایی و قندی موجود در آن که عامل اصلی جذب آفات است از بین رفته و دیگر دچار پوسیدگی بر اثر حمله آفت نخواهد شد. مزیت دیگر چوب ترمو پایداری در اندازه و ظاهر آن است.

از آنجایی که ترمووود جذب آب خیلی کمی دارد در برابر بارندگی متورم نمی شود و ابعادش زیاد نمی گردد.
مهمتر از همه این است که آلاچیق شما که با چوب ترمو ساخته شده نگهداری چندانی لازم ندارد و هر ۴-۵ سال یکبار نیاز به رنگ آمیزی دوباره دارد تا به درخشندگی روز اول برسد و می توانید سال های زیادی از آن استفاده کنید.

نمونه ای از آلاچیق در دل طبیعت

در میان انواع مختلف آلاچیق، آلاچیق های چوبی از کاراترین و محبوبترین انواع آن است، زیرا با توجه به اینکه دلیل اصلی ساخت آلاچیق، برخورداری از فضای باز و طبعیت است؛ می‌توان با استفاده از سازه‌های چوبی و همچنین تلفیق چوب و گیاهان جلوه بهتری از طبیعت را بوجود آورد و در نتیجه ارتباط بصری و حسی بهتری با طبیعت برقرار می‌شود و از این رو در ذهنیت افراد، تصویری زیبا از آن محیط می‌سازد. از طرفی هم آلاچیق ترمووود یک آلاچیق چهارفصل است و مشکلاتی مانند گرمای بیش از حد آلاچیق فلزی در تابستان را ندارد.

آیا تاکنون ذهنتان درگیر این مساله شده که برای باغ، حیاط و یا پشت‌بام ساختمان من چه محصول چوبی مناسب و ارزانی وجود دارد تا بتوانم فضای فعلی را زیباتر کنم؟ در این مطلب قصد داریم با اصول فنی طراحی آلاچیق آشنا شویم و فراتر از آن، با محاسبه هزینه ساخت یک آلاچیق چوبی آشنا شویم.

بدین شکل به راحتی می توانیم از این اطلاعات در انتخاب آلاچیق مناسب استفاده کنیم. اطلاعاتی که حاصل تجربه کارشناسان شرکت تهران وود در زمینه طراحی و ساخت آلاچیق چوبی است.

مکان‌یابی و دریافت مجوزهای آلاچیق چوبی

محلی که برای ساخت آلاچیق در نظر گرفته می‌شود، لزوما باید مشرف به فضای سبز و آبشار و مناظر زیبای موجود در محیط اطراف باشد؛ به نحوی که شامل کلیه امتیازات بوده و بهترین نما را داشته باشد. آلاچیق می‌تواند در کلیه فضاهای باز چون روف‌گاردن، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنما، برکه، باربیکیو یا هر چشم انداز دیگری ساخته شود. همچنین اگر قرار باشد آلاچیق بسیار بزرگ باشد و یا اینکه کاربری حیاط خلوت را داشته باشد، شما برای ساختنش نیاز به گرفتن برخی مجوزهای قانونی دارید.

طراحی اولیه آلاچیق چوبی

در مراحل اولیه باید در نظر داشت که طرفدار چه سبکی هستید. مدرن یا سنتی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد. طراحان و دکوراتورها، ،آلاچیق هایی که با چوب‌های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق‌های سنتی یا کلاسیک و آن آلاچیق هایی که ساده تر هستند (پرگولا) را جزو آلاچیق های مدرن می دانند.

سقف الاچیق ها می تواند به صورت شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا طلقی باشد.

توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی آلاچیق نیز در این مرحله از کار ضروری است. نیاز به وجود نیمکت، میز و صندلی نیز در این مرحله بررسی می‌شود.

سبک آلاچیق چوبی

آلاچیق‌ها در سبک ها مختلفی طراحی و اجرا می‌گردند. شایان ذکر است درساخت آلاچیق، ایران یکی از صاحب سبکترین های دنیاست و آن هم به دلیل چهار فصل بودن کشور عزیزمان است؛ این قابلیت طراحی آلاچیق در ایران قبل از کورش کبیر شناخته و اجرایی شد.

به طور کلی می‌توان این سبک‌ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

آلاچیق سبک شرقی، آلاچیق‌های غربی و آلاچیق سبک ایرانی آمریکایی که تلفیقی از وضعیت اقلیمی و فاصله میانی بین شرق و غرب است.

مطلب پیشنهادی: پرگولا چیست

نوع و میزان چوب مورد نیاز

بعد از نهایی شدن طرح آلاچیق نوبت به برآورد میزان چوب مصرفی در ساخت آلاچیق و سپس برآورد هزینه آن می‌رسد.

برآورد حجم چوب مصرفی با بررسی هریک از مواردی که در مرحله طراحی صورت گرفته است، تحقق خواهد یافت. ساخت آلاچیق چوبی نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و کاملی از چوب و ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی آن است که مهندسین تهران‌وود با کسب دانش و مهارت بالا در این زمینه توانسته اند پروژه‌های آلاچیق ترمووود را با جلب رضایت مشتریان به بهترین نحو اجرا کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که کمتر مورد توجه شرکت های ساخت آلاچیق چوبی قرار می‌گیرد،شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه است. شرایط و ضوابط ساخت آلاچیق چوبی تابع شرایط و امکانات موجود در آن منطقه است. هر چوبی ویژگی منحصر به فردی دارد و در هر اقلیمی نمی‌توان از یک چوب استفاده کرد مگر آنکه اقدامات حفاظتی لازم بر روی آن انجام شده باشد.

مرحله برشکاری و پیاده سازی آلاچیق چوبی:

بعد از انجام مرحله طراحی به راحتی می‌توانید ابعاد و اندازه‌های موردنظر را برای آغاز مرحله برشکاری لیست کنید و پس از برشکاری، نصب الوار چوبی و مونتاژ آنها را شروع کنید.

برای استفاده از ترمووود در پروژه‌های طراحی مراحل متعددی را قبل از نصب ترمووود انجام می‌دهیم که شامل نکاتی است که برای ماندگاری و افزایش کیفیت پروژه‌های نما و دکوراسیون داخلی بسیار حائز اهمیت است. زیرسازی اولیه، توجه به جنس چوب، استفاده از ابزارهای مخصوص و بسیاری از موارد دیگر در مراحل نصب ترمووود باید مورد توجه قرارگیرد.

پرداخت و رنگ کاری آلاچیق چوبی

غالبا برای ساخت آلاچیق چوبی از ترمووود استفاده می‌کنند که خشک شده و رطوبت آن به میزان تعادل رسیده باشد. برای جلوگیری از جذب رطوبت دوباره ترمووود و همچنین مقابله با قارچ، حشرات و کپک ها آن را اشباع می‌کنند.

رنگ‌آمیزی چوب با استفاده از رنگ‌های مخصوص که مقاومت چوب را در برابر اشعه ماورابنفش افزایش می‌دهد، از دیگر اقدامات لازم جهت آماده سازی چوب می‌باشد.مرحله رنگ کاری چوب، پیش از مرحله برش کاری یا مرحله پرداخت نیز قابل انجام است. ولی بهتر است رنگ آمیزی ترمووود و چوب طبیعی بعنوان آخرین مرحله انجام گیرد تا بتوان با پرداخت و رنگ‌آمیزی چوب، مشکلاتی از قبیل ترک خوردن چوب که ممکن است در زمان برشکاری یا نصب چوب بوجود آید، را حل کرد.

 ما یک مقاله در موضوع انواع رنگ ترموود مناشر کرده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

نورپردازی آلاچیق چوبی  چگونه باید باشد؟

آلاچیق معمولاً در شب استفاده بیشتری دارد و باید در زمان ساخت آلاچیق به نورپردازی آلاچیق نیز توجه کنید.

نورپردازی مناسب می‌تواند ظاهر یک آلاچیق را بهبود بخشد یا اثرات روانی مثبت بر روی شما و سایر ساکنان داشته باشد. انتخاب وسایل نورپردازی آلاچیق دقت زیادی لازم دارد و باید چراغ‌های مخصوص که مناسب استفاده در فضای بیرون هستند، استفاده کنید. نورپردازی آلاچیق کاربرد آن را بیشتر و ظاهر زیباتری به آن خواهد داد. در زمان اجرای نورپردازی آلاچیق بهتر است از متخصصان این امر استفاده کنید.

برای فضاهای کوچکتر نیز زمینه‌ای صمیمانه را بوسیله کنار هم قرار دادن فانوس ها و شمع ها پدید آورید. نورپردازی فضایی را برای تزیین راهی که از آلاچیق به خانه میرسد استفاده کنید. اگر حیاتتان در تابش مستقیم نور خورشید است از روش نورپردازی خورشیدی استفاده کنید، در غیر اینصورت از LEDهای کم ولتاژ استفاده کنید.

نورپردازی کف یا پله‌ها نورهای روی زمین را اضافه می‌کند. اگر آلاچیق شما دارای فضای وسیع است، از نورها برای جدا کردن منطقه‌ها و تشخیصشان از هم استفاده کنید. لامپ‌های رشته ای برای استفاده در آلاچیق و بوجود آوردن یک مهمانی شاد موثر است.

گودال آتشین شبی گرم و تند یا به اصطلاح مکانی به اسم خانه دوم را برای کنار هم بودن افراد، پدید می‌آورد. از نور افکن‌ها برای درخشان نمودن درختان یا بوته‌ها و مشعل ها را در بیرون خانه برای برگزاری مراسم شامگاه استفاده کنید.

عوامل موثر بر قیمت

به قسمت مهم ساخت آلاچیق یعنی قیمت تمام شده رسیدیم. قیمت آلاچیق بستگی به موارد زیادی دارد.

مواردی از جمله مصالح مورد استفاده در آلاچیق که ممکن است چوب یا سیمان یا فلز باشد. حتی در آلاچیق چوبی هم با توجه به میزان چوب مورد استفاده در سازه، قیمت افزایش یا کاهش می یابد. همچنین ابعاد سازه آلاچیق نیز روی قیمت تمام شده بسیار تاثیر دارد.حتی می‌توان گفت ابعاد سازه در قیمت سازه چوبی در تعیین قیمت نقش بیشتری دارد. نحوه اجرای نورپردازی، وجود امکانات رفاهی مانند میز و صندلی، باربیکیو و … نیز در افزایش یا کاهش هزینه ساخت آلاچیق چوبی تاثیر گذار است.

مقاله پیشنهادی : عوامل موثر بر قیمت ترموود

 

تماس با کارشناسان ما جهت خرید و مشاوره

مقالات مرتبط