مشاوره و فروش

چگونه می توانیم آشپزخانه را بازسازی و جذاب کنیم؟

فهرست مقاله

جالبترین مقالات

روش بازسازی آشپزخانه

کابینت‌های کهنه، کاشی‌های قدیمی و کمبود جا. اگر این واژه‌ها توصیفی از شرایط فعلی آشپزخانه شما هستند؛ وقت آن رسیده که به فکر بازسازی این بخش از خانه باشید. اما در این بازسازی دقیقا چه کاری باید انجام دهید؟ حقیقت این است که بازسازی آشپزخانه بیش از سایر بخش‌های خانه دردسر دارد. اما نکته کلیدی این است که باید قبل از شروع فرآیند نوسازی، یک برنامه گام به گام و منظم داشته باشید. در این مقاله بیشتر در مورد این برنامه با شما صحبت خواهیم کرد.

نحوه بازسازی آشپزخانه

قبل از شروع هر یک از مراحل زیر، باید اولویت‌های شخصی خود و اعضای خانواده را در نظر بگیرید. یکی از این اولویت‌ها هزینه‌ای است که برای این کار در نظر گرفته‌اید. طبق برنامه‌ای که چیده‌اید؛ این هزینه باید به بهترین شکل، خواسته‌های شما را برآورده کند. برای تخمین بهتر هزینه‌ها باید از چند پیمانکار مطمئن برای بازسازی بخش‌های مختلف آشپزخانه مانند کاشی و کف و یا حتی کابینت قیمت بگیرید. با توجه به اینکه بسیاری از افراد تصمیم دارند با سبک روز دنیا دکوراسیون خود را طراحی کنند و یک سبک مینیمال برای آشپزخانه وجود دارد که شما می توایند از این مدل و سبک استفاده کنید.
پیروی از الزامات قانونی که بر اساس قوانین شهرداری تعیین می‌شوند و مشاوره با متخصصان برای کارهایی که فراتر از مجموعه مهارت‌های شما هستند نیز به موفقیت این پروژه کمک می‌کند. عدم رعایت استانداردهای ایمنی هم می‌تواند منجر به ایجاد انواع مشکلاتی برای پروژه شود هم صدمات فیزیکی به همراه داشته باشد. بعد از در نظر گرفتن این موارد، به سراغ مراحل انجام کار می‌رویم:

 • یک طرح کلی تدوین کنید. این طرح باید حاوی نقشه آشپزخانه و محل قرارگیری کابینت‌ها و لوازم برقی مانند یخچال و لباسشویی باشد.
 • از کابینت کار خود بخواهید که طرح سه بعدی کابینت‌ها را تهیه کرده و در اختیار شما قرار دهد.
 • طبق برنامه اگر قرار است دیواری را بردارید؛ یک بنای ماهر بیاورید تا در این کار به شما کمک کند.
 • قبل از چیدن دیوار جدید، لوله‌کشی و سیم‌کشی آشپزخانه را بازسازی کنید.
 • کاشی و سرامیک‌های دیوار و کف را تعویض کنید.
 • کابینت و در صورت نیاز کفپوش را نصب کنید.
 • سینک و شیرآلات را تعویض کنید.

بازسازی آشپزخانه را از کجا شروع کنید؟

برای شروع روند بازسازی آشپزخانه اولین کاری که باید انجام دهید؛ در نظر گرفتن یک طرح کلی برای پلن این بخش از خانه است. در این طرح باید دقیقا مشخص شود که کابینت‌ها قرار است کجا نصب شده و جای هر کدام از وسایل برقی کجاست. اگر آشپزخانه شما بسته است و می‌خواهید آن را تبدیل به اپن کنید؛ حتما پلن خود را بر اساس حالت اپن طراحی کنید. این نکته را در نظر بگیرید که حذف یک دیوار به معنی محدودیت بیشتر شما برای نصب کابینت‌های دیواری است.

بازسازی کابینت های قدیمی

اگر کابینت‌های فعلی آشپزخانه شما زیاد قدیمی نیستند نیازی نیست که کابینت چوبی نو بخرید. می‌توانید با تغییراتی کوچکی آنها را به کابینت‌های جدید تبدیل کنید. برای انجام این کار چند روش وجود دارد. اولین روش رنگ کردن کابینت با رنگ مخصوص است. برای این کار کافیست که رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را با پیستوله روی کابینت‌ها بپاشید. حتما فراموش نکنید که برای این روش بازسازی باید کابینت‌ها را جدا کرده و در فضای آزاد آنها را رنگ کنید.

یکی دیگر از روش‌های بازسازی کابینت‌های نو، استفاده از پوشش‌های چسبی است که به صورت رولی فروخته می‌شوند. برای نصب این برچسب‌ها، باید بسیار دقیق باشید. هنگام نصب ممکن است هوا زیر برچسب بماند و موجب ایجاد برآمدگی روی سطح کابینت شود. بهترین روشی که می‌توانید به کمک آن هم ظاهر کابینت‌ها را نو کنید و هم خط و خش‌ها را برطرف کنید؛ تعویض روکش است. برای انجام این کار، کابینت‌کاران ابتدا کابینت‌ها را باز کرده و به کارگاه می‌برند. سپس با توجه به نیاز و سلیقه مشتری، روکش مناسب برای پوشش ظاهری بدنه و درب‌ها را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص پرس می‌کنند.

تغییر در کاشی و سرامیک آشپزخانه

کاشی دیوار تاثیر فوق‌العاده‌ای روی ظاهر آشپزخانه شما دارد. بنابراین در برنامه‌ای که برای بازسازی آشپزخانه در نظر گرفته‌اید؛ حتما تعویض کاشی و سرامیک را در نظر بگیرید. رنگ و طرح کاشی دیوار باید با رنگ و طرح کابینت‌ها همخوانی داشته باشد.

بازسازی کفپوش

برای کفپوش نیز می‌توانید هم از سرامیک و هم از کفپوش‌های جدیدتر مانند پارکت که دوام و زیبایی بیشتری نسبت به سرامیک دارند استفاده کنید.با توجه به وجود انواع کفپوش در بازار برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید باید مزایا و معایب هر کدام از گزینه‌های مد نظرتان را بررسی کنید. فقط فراموش نکنید که تا جای ممکن از محصول باکیفیت استفاده کنید. چون کف آشپزخانه مثل دیوار نیست و روزانه ترددهای زیادی روی آن انجام می‌شود. بنابراین باید کفپوشی را برای آن انتخاب کرد که از دوام بالایی برخوردار باشد.

ما یک مقاله در مورد تفاوت های کفپوش چوبی با چسبی پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

مزایای بازسازی آشپزخانه چیست؟

از مزایای بازسازی آشپزخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها در بلندمدت
 • افزایش ارزش خانه
 • فروش بهتر و سریع‌تر خانه
 • افزایش کارایی آشپزخانه
 • افزایش فضای کابینت‌ها
 • تمیز و جم‌وجور شدن آشپزخانه
 • زیبایی و ایمنی بیشتر آشپزخانه

نکات کاربردی در بازسازی آشپزخانه

 • با انتخاب‌های بسیار زیادی که در خرید یراق‌آلات و کابینت جلوی روی شماست؛ باید همیشه ملاحظاتی را در مورد بودجه در نظر بگیرید. این هزینه را باید تا جای ممکن به صورت هوشمندانه صرف کنید.
 • قبل از سپردن کارهای پیمانکاری به دیگران، از چند مرجع قیمت بگیرید.
 • به تناسب‌ها دقت کنید و رنگ‌ها و طرح‌ها را طوری انتخاب کنید که با هم همخوانی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناسان ما جهت خرید و مشاوره

مقالات مرتبط

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن Roof garden یا بام سبز، فضای سبز طراحی شده ای است که با احداث آن در فضاهای بلا استفاده­ ساختمان (پشت بام و تراس)، همسو با تکنولوژی مدرن و همخوان با ارزش های زیباشناسی، اجتماعی و فرهنگی می تواند در شرایط زیست محیطی حال حاضر، فضای سبز از دست رفته شهری را زنده کند.

ادامه مطلب »