آلتن پیشگام در تولید محصولات چوبی ساختمان   شماره تماس: 26851503-021

وبلاگ شبکه ای

شیرازجنوبی نمای ترموود ساختمان
مقالات و دانستنی ها

بهترین شرایط نگهداری از ترمووود

مکان مطلوب برای نگهداری ترمووود در انبار عموما باید درجایی باشد که کمترین میزان رطوبت را داشته و تا حد امکان مکان مورد نظر خنک باشد . بهتر است برای نگهداری بهتر چوب ها در جایی نگهداری شوند که مسقف باشد و سعی شود چوب های ترمو حد الامکان به صورت افقی کنار همدیگر قرار گیرند. رعایت این نکته بسیار مهم است که برای عمر بهتر چوب ها ازکاور پلاستیکی و محافظ چوب استفاده کنیم. استفاده از این کاور ها شرایط نگهداری چوب رو دوچندان بهتر میکند. همچنین بهتر است برای نگهداری بهینه، چوب با زمین تماس مستقیم نداشته باشد و از طرفی زیر چوب ها تیرک های نگهدارنده قرار داده شود تا از منحنی شدن چوب جلوگیری کند. در نظر داشته باشید قبل از اجرای کار بهتر است چوب چند ساعتی از انبار و از پوشش های در نظر گرفته شده خارج شود تا قبل از شروع به کار، دمای چوب با دمای محیط تطابق پیدا کرده باشد

 

ادامه مطلب

رونمایی از شوروم جدید
مقالات و دانستنی ها

استحکام ترمووود

به طور کلی رابطه ای بین مقاومت مکانیکی چوب با تراکم یا چگالی(DENSITY)برقرار است. چوب بعد از تیمار حرارتی دانسته کمتری دارد. به همین دلیل چوب ترمو در مواردی در مقایسه با چوب معمولی از مقاومت کمتری برخوردار است.
در عین حال نسبت وزن به مقاومت و استحکام ممکن است تحت تاثیر تیمار حرارتی نباشد. به خصوص که مقاومت مکانیکی چوب به شدت وابسته به رطوبت کمتر از نقطه اشباع فیبر است.به این علت چوب ترمو به علت رطوبت تعادل کمتر مزیت دارد.

 

ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

مقاومت خمشی ترمووود

برای تست مقاومت خمشی از دو روش استفاده می شود یکی استفاده از قطعات چوبی بدون عیب در فاصله دهانه کوتاه و روش دیگر استفاده از قطعات با عیوب طبیعی در فاصله دهانه طولانی تراست. نتایج نشان می دهد در اثر حرارت دادن به چوب در دماهای بالاتر از ۲۲۰درجه سانتی گراد کاهش قابل توجهی در مقاومت آن رخ میدهد. براساس استاندارد EN408 وبا استفاده از نمونه های بزرگتر مقاومت چوب نوئل تیمار شده در دمای ۲۳۰ درجه سانتی گراد وبه مدت ۵ساعت بررسی شد. قبل از انجام آزمایش باید نمونه های مورد نظر در رطوبت نسبی ۴۵تا ۶۵ درصد متعادل سازی شوند. نتایج بدست آمده از چوبهای حاوی گره نشان می دهد که چوب های حرارت دیده مقاومت کمتری نسبت به چوبهای معمولی دارند. علاوه بر دلایل مطرح شده خروج رزین از چوب نیز یکی از دلایل کاهش مقاومت چوب حرارت دیده است. در نهایت آزمایشات مطرح شده نشان می دهد مقاومت خمشی چوب ترمو نسبت به چوب معمولی ۴۰درصد کاهش می یابد که این مسئله به علت ضعیف شدن چوب در نقاط اطراف عیوب است. با این وجود در چوبهایی که در دماهای زیر ۱۹۰ درجه سانتی گراد به مدت ۴ساعت تیمار حرارتی شده اند،میزان افت مقاومت خمشی بسیار کمتر است. اغلب آزمایشات انجام شده روی نمونه های کوچک و بدون عیب بوده است. نیاز است برای بدست آوردن نتایج بهتر و کامل از نمونه های آزمایشی در ابعاد کامل و با انواع و تعداد مختلف گره چوبی صورت پذیرد.در صورت عدم اطلاعات کافی توصیه می گردد که از چوبهای ترمو برای سازه های تحمل بار استفاده نشود.

 

ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

فواید و تفاوت‌های سونا خشک و بخار به همراه نکات استفاده

سونا خشک و بخار فعالیتی است که تقریباً همه ورزشکاران با آن آشنا هستند و در سطح قهرمانی و حرفه ای و آماتوری به آن توجه خاصی دارند، همچنین سونا یکی از روش‌های لاغری در سرتاسر دنیاست. این روش توسط مردمان فنلاند به دنیا معرفی شد. مردم این کشور پس از گذشت سال‌ها، همچنان از طرافدارن پروپاقرص سونا هستند. به طوری که گفته می‌شود از هر سه خانه در فنلاند، یکی دارای سونا است. استفاده از سونا در ایران نیز تاریخچه طولانی دارد. اما در یکی دو دهه اخیر، توجه خاصی به طراحی سونا خشک و بخار و استفاده از آن شده است. امروزه با توجه به رشد روز افزون طرفداران سونا  بررسی تفاوت‌های سونا خشک و بخار امری بدیهی و ضروری است. فنلاندی‌ها معتقدند سونا خشک بدن را از استرس ها و سموم آزاد می‌کند. سونای بخار نیز ریشه در سنت شرقی دارد و بهترین هدیه برای پوست، سینوس‌ها و مخاط محسوب می‌شود. تمام این‌ها به دلیل گرمای آمیخته به بخار است. سونای خشک و بخار فواید خود را دارند اما ممکن است برای برخی افراد مشکل ساز شوند. در این مطلب به تفاوت‌ها، فواید و مضرات سونا خشک و بخار می‌پردازیم. هم چنین در این مطلب گفته می‌شود چگونه باید از سونا استفاده کرد، دانستنی‌هایی که برای همگان از جمله دوستداران سونا بسیار لازم به نظر می‌رسد.

 

ادامه مطلب

کفپوش ترمووود
مقالات

نگهداری و مراقبت از کفپوش چوبی ترمووود (Decking)

تعمیر، نگهداری و مراقبت از کفپوش چوبی ترموود

با مراقبت و نگهداری مناسب، شما می‌توانید طول عمر کفپوش ترمووود لوناوود را افزایش دهید و کفپوش چوبی خود را مثل روز اول نگه دارید. بدین منظور، چند توصیه زیر را مطالعه کنید تا نحوه تمیز کردن، ترمیم و نگهداری کفپوش چوبی ترموود را فرا گیرید.

استفاده از روغن تراس ( Terrace Oil ) برای مراقبت از کفپوش ترمووود

روغن تراس برای مراقبت و نگهداری مبلمان باغی و تراس‌های چوبی در مناطق محافظت شده در فضای باز و جاهایی که در معرض آب قرار دارند، استفاده می‌شود. این روغن به دلیل ویسکوزیته پایین، به اعماق چوب نفوذ می‌کند و علاوه بر ایجاد درخشش طبیعی، باعث مراقبت بیشتر از چوب می‌شود. همچنین به دلیل داشتن فیلترهای UV و مواد افزودتی ضد عفونی کننده، سطح چوب را از هوازدگی محافظت می‌نماید.

 

ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

طراحی پرگولا چه مراحلی دارد و مناسب چه مکان هایی است؟

پرگولا سازه‌ای مشبک، با سقف یا بدون سقف است. در واقع  پرگولا نوعی سرپناه و سایه‌بان به منظور ایجاد زیبایی و فضایی نیم‌سایه، در طراحی محوطه و فضای بیرونی محسوب می‌شود. معمولاً از الوارهای چوب به فواصل معین در طراحی سقف پرگولا استفاده می‌شود. طراحی پرگولا می‌تواند جلوه منحصر به فردی را در محوطه و فضای بیرونی شما ایجاد نماید و غالبا طراحی آن به صورتی است که شاخ و برگ درختان مانع از مشرف بودن پرگولا به مکان دیگری شده و فضایی خصوصی را ایجاد می‌کند. پرگولا برای استراحتگاه بسیار مناسب است و ‌می‌تواند ایده مناسبی برای اینکار باشد. معمولا دیواره‌های این سازه‌ با انواع گیاهان و گل‌های زیبا تزئین می‌شود و در قسمت ورودی محیط‌های سرسبز و زیبا ساخته می‌شوند تا جلوه ورودی را حفظ کنند. حتی می‌توان با قرار دادن چند پرگولا در کنار هم و کاشت گیاهان رونده در دو طرف آن، یک تونل سبز ایجاد کرد. بله درست متوجه شدید پرگولا دقیقا همان ورودی زیبای تالار، رستوران یا یک هتل شیکی است که در ذهنتان ماندگار شده است. بهتر است بگوییم پرگولا سازه یا المانی است که از آن برای ایجاد ورودی‌های مجلل، در محوطه سازی و فضای سبز، طراحی روف‌ گاردن، مسیرهای تردد، فضای بازی و . . . استفاده می‌شود. سازه پرگولا می‌تواند کاربرد زیادی در ایجاد یک منظره داشته باشد. با ما همراه باشید تا هم شما را با مراحل طراحی پرگولا آشنا کنیم و هم بگوییم استفاده از پرگولا در چه مکان‌هایی مناسب‌تر است.

 

ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

سونا خشک چه فوایدی برای بدن دارد + تصاویر چند نمونه قابل اجرا

سونا خشک در سنت هزاران ساله فنلاندی‌ها بوده تا به شکل مدرن و پیشرفته امروزی در آمده است و شهرت خود را مدیون کشورهای صنعتی است، سونا یکی از روش‌های درمان مناسب برای پوست، سینوس‌ها و مخاط به حساب می‌آید. سونای خشک و بخار هرکدام فواید خاص خود را دارند. اما در برخی از موارد ممکن است برای بعضی از افراد با بیماری‌های مختلف ضررهای خود را داشته باشد. ما در این مطلب سعی کرده‌ایم در مورد فواید سونای خشک بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

آلاچیق چوبی چگونه ساخته می شود و عوامل موثر بر قیمت آن چیست؟

آلاچیق چوبی فضایی است که جهت ایجاد زیبایی و تنوع در فضای باغ، پارک و باغچه‌ها ساخته می شود تا بتوان از ترکیب بی نظیر گیاه و چوب لذت برد. منظور از ساخت آلاچیق، ایجاد سرپناهی برای نشستن در هوای باز و حفظ افراد در مقابل تابش آفتاب، بارش باران در فصول بارندگی، ایجاد فضاهای استراحت و تفریح در هوای آزاد است. به بیان دیگر می‌توان گفت که آلاچیق سازه‌ای سرپوشیده گاهی بدون دیوار حائل در یک محیط باز و سرسبز است که مکان مناسبی برای استراحت در فضایی آزاد و هوای سالم می­باشد؛ از سوی دیگر سرپوشیده بودن آن مانع از نفوذ باران و تابش آفتاب مستقیم خواهد بود. بدون دیوار بودن آن هم باعث بهره‌مندی هر چی بیشتر شما از فضای طبیعی بیرون خواهد شد. اگر کنار دوستان یا خانواده خود در حیاطی زیبا و سرسبز در زیر آلاچیق ساعاتی را به خوشی گذرانده باشید و با نوشیدن چای و قهوه یا خوردن کباب، زمانی را سپری کرده باشید، حتماً خاطره خوش آن همچنان در ذهن شما باقی خواهد ماند. استفاده از آلاچیق در کشورهای غربی از قرن ۱۹ در باغ‌های اشخاص ثروتمند مشاهده شده و در ایران باستان، ایل‌های شاهسون و ترکمن از اولین کسانی بودند که از آلاچیق استفاده کردند. در گذشته آلاچیق چوبی، گلی، سنگی یا آلاچیق ساخته شده از شاخ و برگ درختان معمول بود. امروزه با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه خود، ممکن است از آلاچیق چوبی، فلزی، شیشه ای و پارچه ای استفاده کنید. گاهی حتی می‌توان از ترکیب سنگ، چوب و دیگر مصالح برای ساخت آلاچیق استفاده کرد. در این صورت نکته قابل توجه این است که مصالح استفاده شده هماهنگی لازم را با یکدیگر داشته باشند

.ادامه مطلب

مقالات و دانستنی ها

طراحی و ساخت سونا خشک شامل چه مراحلی است و چگونه انجام می‌شود؟

طراحی سونا خشک به دوران یونان باستان برمی‌گردد، در واقع طراحی سونا خشک به شکل‌های مختلف و با نام‌های مختلف دیده می‌شود. به لحاظ واژه شناسی، (سونا) یکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام‌های سنتی فنلاند اشاره دارد. سونا را می‌توان با نام حمام بخار نیز نام گذاری کرد، همانطور  که گفته شد سونا در کشور های مختلف با نام و شکل خاص  خود را دارد به طور مثال در کشور روسیه و مهاجران بخشی از روسیه که اوکراین امروزی تشکیل شده است سونا به Russian Bath شهرت پیدا کرد، مردم این سرزمین اهمیت زیادی برای سونا قائل هستند و یکی از راه های حفظ سلامتی و استراحت آن را می‌نامند. در هند نیز سونا به Swedana معروف شده است و قسمتی از آداب و رسوم و طب سنتی در هند استفاده شد استفاده از حمام  بخار نیز بخشی از آداب و رسوم معنوی سرخپوستان در  قاره آمریکای شمالی نیز تبدیل شد وسپس حمام به کشور های مکزیک ، ژاپن، تایلند، غیره … راه پیدا کرد. در خاورمیانه نیز به سونا به شکل های مختلف از جمله گنبدی شکل رواج پیدا کرد و به آن Hammam گفته شد. و در ایران نیز حمام بخار طرافدار پیدا کرد که میتوان به چندین نمونه مانند حمام گنجعلی خان یا حمام وکیل نیز اشاره کرد.

 

ادامه مطلب

ارتباط با کارشناسان