آلتن پیشگام در تولید محصولات چوبی ساختمان   شماره تماس: 26851503-021

سوالات متداول

سوالات متداول درباره محصولات و خدمات

چوب ترمو لوناوود

در یک بیان کلی، گره ها سخت ترین قسمت چوب به شمار می روند و حرکت و یا پیچیدگی چوب از محل گره آغاز می شود. توضیح ویژه اینکه در چوب های تیمار حرارتی شده(ترمووود) با توجه به نوع عمل آوری، گره ها قدرت چندانی ندارند. در چوب های ترمو دو نوع گره یافت می شود: گره های سالم و گره های غیرسالم.
گره های سالم: زیبایی چوب را دو چندان کرده ،هیچ مشکل فنی ایجاد نمی کنند.
گره های غیرسالم: در عین زیبایی احتمال افتادن دارند که در آن صورت از زیبایی آن کاسته می شود.

البته طبق دفترچه های فنی لوناوود ضخامت های مختلف جهت استفاده در مکان های مختلف توصیه شده است و بعضاً برحسب سلیقه معماران و یا مشتریان تغییراتی رو به بالا اتفاق می افتد.(ضخامت بالاتر می تواند استفاده شود نه کمتر)

براساس نظریه فنی انجمن ترمووود فنلاند، قسمت مرکزی چوب (درون چوب) صورت اصلی چوب و پشت دوایر سالیانه، پشت چوب محسوب می گردد.

Thermowood

خیر، چوب ایپه به جهت چگالی بالا مورد عملیات ترمو قرار نمی گیرد. حرارت بالا در این چوب نتیجه معکوس دارد(برخلاف نتیجه مثبت روی چوب کاج) وموجب ترک خوردن زیاد آن می گردد. چوب ایپه معروف به چوب آهنی یا گردوی برزیلی، یکی از مقاوم ترین چوب های دنیا به ویژه جهت استفاده در کفپوش فضای باز (Decking) می باشد. نصب آن بسیار فنی واستفاده از پیچ Hard Wood و ابزار مخصوص جهت نصب آن الزامی است.

معمولاً در چوب هایی که تحت فرآوری ترمو قرار نگرفته اند، برای کاهش قدرت پیچش مبادرت به ایجاد شیارها می گردد. ولی در چوب های فرآوری شده(ترمووود) ایجاد شیارها الزامی نیست. در برخی موارد به دلیل نیاز به تهیه خاک اره ترمو جهت تولید در صنایع جانبی چوبی، این شیار ها ایجاد می شوند.

این کنترل ها در کارخانه لوناوود عمدتاً با چشم های الکترونیک انجام می شود و پس از آن، در مرحله رنگ کاری در کارگاه رنگ لوناوود در ایران، این کنترل کیفی چشمی بار دیگر توسط کارشناسان رنگ انجام می گیرد و در صورت رویت اشکالات فنی، الوارها تعویض می گردند.

در این محصول نو ظهور در صنعت چوب جهان، کنترل کیفی چشمی حتی توسط نجارهای قدیمی و کارشناسان چوب به راحتی اتفاق نمی افتد. ولی از نظر آزمایشگاهی نکات فنی وجود دارد که با ارائه اسناد و مدارک به صورت حضوری امکان پذیر است.
موارد محدود با قابلیت کنترل چشمی عبارتند از:
_ وجود و عدم وجود تابیدگی
_ وجود و عدم وجود ترک های ریز
_ کنترل روش های برش برای مشاهده وجود یا عدم وجود دوایر سالیانه به صورت کاملاً منظم ونیم دایره

شرکت لوناوود براساس گواهینامه اخذ شده از bre انگلستان و آزمایشات انجام شده، دوام چوب های ترمو خود را در شرایط مختلف روی نمای ساخاتمان سی سال ضمانت می کند واین ضمانت درقرارداد ها ذکر می گردد.

طبیعتاً چوب از جمله مواد قابل اشتعال است، با این تفاوت که رزین داخل چوب های عمل آوری نشده موجب شعله ور و دودزا شدن آتش می شود. در حالیکه به دلیل عدم وجود رزین در چوب های ترمو خاصیت شعله ور شدن بسیار پایین است و در واقع این محصولات چوب های کند سوز به حساب می آیند و از نقطه نظر استاندارد جهانی درکلاس دو محصولات قابل اشتعال قرار می گیرند .

کارخانه لوناوود به ترتیب اولویت از چوب های کاج(pine)، توس(birch) و زبان گنجشک(ash) برای تولید محصولات ترمو استفاده می کند.

کلیه چوب های دنیا در صورتیکه با پوشش های محافظ آنتی UV محافظت نگردند دچار رنگ پریدگی می شوند. البته در چوب های ترمووود رنگ پریدگی کند تر اتفاق می افتد اما در هر حال توصیه اکید شرکت لوناوود این است که برای حفظ و دوام زیبایی چوب طبیعی در برابر آفتاب و عدم رنگ پریدگی زود هنگام حتماً از محافظ های سطحی این شرکت جهت پوشش چوب ها استفاده شود .

مقاومت تحمل فشار چوب در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هرچه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است.

بله. یکی از بهترین مواد آکوستیک در دنیا چوب است .

بله. این چوبها آنتی باکتریال هستند و تست های عدم رشد قارچ و باکتری در آنها انجام شده است.

ابعاد پروفیل ها را می توان به شرح زیر اعلام کرد: ضخامت ها: 15 * 19 * 21 * 26 * 42 * 90 * 120 * 140 * 170؛ عرض ها: 42 * 68 * 92 * 117 * 120 * 140 * 170 * 185؛ طول ها: 2000 * 2300 * 2700 * 3000 * 3300 * 3600 تا 6000 میلی متر.

اساساً در سونا می توان هم از گروه چوب های ترمو Sو هم از ترموD استفاده کرد. بسته به سلیقه مشتری در صورت نیاز به استفاده از رنگ روشن از چوب ترمو S و در غیر اینصورت از چوب ترموD استفاده می شود. در سونا پروفیل ایده آل برای کف و نیمکت 92*26 SHP و برای بدنه و سقف 92*26 STP- UTS- UTV پیشنهاد می شود.

مقاومت تحمل فشار چوب در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هرچه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است.

بطور کلی باید گفت انواع چوب های نرم ترمو در رطوبت های بین 35 تا 85 درصد حداکثر تا 3 میلی متر افزایش حجم پیدا می کنند. جدول بررسی اجمالی از ویژگی های کلیدی ترمو:
تعادل پایداری در مقاومت نسبت به میزان رطوبت
رطوبت نسبی 65-95% (آزمایش
EN 113) روند ترمو به کاهش قابل توجهی در رطوبت تعادل منجر می شود. در شرایط رطوبت نسبی بالا، رطوبت تعادل سوزنی برگان ترمو می تواند به اندازه 40 درصد کمتر از سوزنی برگان ترمو نشده باشد( VTT 2001).

از آنجا که درخت های بریده شده سن های متفاوت و نزدیک به همی دارند، و با توجه به اینکه الوار تهیه شده از کدام قسمت درخت (از نظر ارتفاع) است، تعداد گره های موجود متفاوت است و می تواند بین4 تا 8 عدد در هر متر طول باشد.

شکل گره ها در گونه کاج و نوئل به زیباترین شکل ممکن یعنی پروانه ای (Butterfly knots) است، که این یکی از ویژگی های چوب ترمو لوناوود فنلاند است. در گونه های متعدد دیگری که احتمالاً شرکت های دیگر استفاده می کنند گونه اسپروس نیز وجود دارد که شکل گره ها گرد، به صورت متناوباً ریز و درشت و با تعداد بیشتر در طول الوارها مشاهده می شوند.

تفاوت شکل ظاهری تاثیری در کیفیت الوارها نمی گذارد ولی هر پروفیل روش های ویژه ای برای اجرا دارد.

عمر چوب های استفاده شده در کف بستگی مستقیم به گونه چوب، نحوه اجرا در محل مورد استفاده و میزان پاخور دارد. برای هر مورد به صورت خاص اطلاعات مناسب قابل ارائه می باشد.

رنگ تیکوریلا

محصولات مورد استفاده برای پوشش رنگ ترمووود لوناوود تهیه شده از شرکت تیکوریلا فنلاند است. شرکت تیکوریلا در زمینه تولید تخصصی رنگ چوب سابقه ای بیش از 150 سال دارد. ویژگی بارز این رنگ ها زیباتر جلوه دادن طرح طبیعی چوب، بالابودن دوام رنگ و مقاومت بالای آن در برابر آفتاب، رطوبت، ترک خوردگی و نفوذ حشرات می باشد.

از آنجائیکه شرکت تیکوریلا، در کنار تولیدات دیگر، بطور تخصصی در زمینه تولید رنگ های چوب فعالیت می کند، رنگ ها و روغن های مخصوص سونا با مقاومت بسیار بالا جهت سونا و استخر تولید می کند.

با توجه به محل مورد استفاده رنگ از نظر موقعیت جغرافیایی مانند ارتفاع شهر از سطح دریا و زاویه قرار گرفتن در معرض آفتاب که تاثیر ویژه و مستقیمی بر روی رنگها دارند دوام رنگ ها متفاوت می باشد.

کنترل رنگ چوب از نظر کیفی به طور چشمی دشواراست ولی از نظرکارشناسی می توان تحت آزمایشات نور آفتاب در آزمایشگاه های تخصصی قرار گیرد.

به توصیه فنی کارخانه تولید رنگ تیکوریلا، در صورتیکه یک لایه رنگ کمتر باشد، دوام کمتر و پوسته شدن به دلیل ضخامت لایه های رنگ را باعث می شود و درصورتیکه یک لایه بیشتر باشد باعث براق شدن سطح چوب می شود.

بنابر توصیه فنی کارخانه تولید رنگ تیکوریلا، در صورتیکه یک لایه رنگ کمتر باشد، دوام کمتر و پوسته شدن به دلیل ضخامت لایه های رنگ را باعث می شود و درصورتیکه یک لایه بیشتر باشد باعث براق شدن سطح چوب می شود.

هیچ تفاوت کیفی از نظر دوام و مقاومت بین رنگ پایه آب و رنگ پایه روغنی وجود ندارد. فقط از نظر تفاوت در زمان خشک شدن از هر یک در فصول مختلف استفاده می شود. معمولاً از رنگ های پایه روغنی در فصل های پاییز و زمستان، و از رنگ های پایه آب در فصل های بهار و تابستان استفاده می شود. (به جهت سرعت خشک شدن)

اساساً عمق نفوذ رنگ ها و روغن ها بسته به غلظت رنگ یا روغن و البته گونه چوب متفاوت است. بین 1% m1 5% m1

خیر، بر طبق استاندارد شرکت لوناوود و تیکوریلا در جهت حفظ و ایجاد حداکثر دوام و زیبایی چوب، استفاده از رنگ و محافظ های سطحی در نمای ساختمان و فضای باز اجباری است.

فروش

محاسبه قیمت الوار ها بر اساس متر مربع و متر طول می باشد.

شرکت لوناوود بزگترین شرکت تولید کننده ترمووود و برند اول چوب ترموود در دنیا می باشد. فرآیند ترمووود عملیات پرهزینه ای است و این فرآیند در شرکت لوناوود به صورت کاملا دقیق و با حساسیت وکنترل کیفیت بالا انجام می پذیرد. به همین دلیل کیفیت ترمووود لونا وود در مقایسه با برندهای مشابه به صورت چشمگیری بالاتر است.
تذکر مهم: در صورتی که در فرآیند عمل آوری حرارتی 10% از مدت زمان و 10 درجه ازحرارت کوره کم شود، حدود 20 الی 25 درصد در قیمت تمام شده کاهش یافته و مقدار قابل توجهی افت کیفیتی در آن به وجود می آید. این تفاوت کیفیت به راحتی قابل تشخیص نیست.

در صورت موجود بودن کالا در انبار، از زمان ثبت سفارش تا تحویل کالا حداکثر دو هفته زمان پیش بینی شده است که این مدت به جهت عملیات رنگ کاری می باشد.

گارانتی محصولات

پیچ های برند فرومتال Ferrometal که در روی کار استفاده می شوند دارای سی سال گارانتی و پیچ های پاتا PATTA که در زیرسازی استفاده می شوند دارای ده سا ل گارانتی می باشند.

لازم به ذکر است همه محصولات ساختمانی مانند چوب، سنگ ، سرامیک ، و غیره …. پس از زمان طولانی دچار کهنگی سطحی می گردند، لذا چوب نیز با توجه به طبیعی بودن ازاین قائله مستثنی نیست. در صورت نگهداری صحیح و با توجه به قابلیت سمباده خوری که محصولات چوبی دارند، چوب ترمو می تواند با حداکثر زیبایی و دوام مورد استفاده قرار گیرد. حتی پس از سپری شدن سال های متمادی انجام یک مرحله سمباده زنی و رنگ مجدد به سادگی زیبایی و خواص روز اول را به چوب بر می گرداند.

نصب و اجرا

پیچ های برند فرومتال Ferrometal که در روی کار استفاده می شوند دارای سی سال گارانتی و پیچ های پاتا PATTA که در زیرسازی استفاده می شوند دارای ده سا ل گارانتی می باشند.

لازم به ذکر است همه محصولات ساختمانی مانند چوب، سنگ ، سرامیک ، و غیره …. پس از زمان طولانی دچار کهنگی سطحی می گردند، لذا چوب نیز با توجه به طبیعی بودن ازاین قائله مستثنی نیست. در صورت نگهداری صحیح و با توجه به قابلیت سمباده خوری که محصولات چوبی دارند، چوب ترمو می تواند با حداکثر زیبایی و دوام مورد استفاده قرار گیرد. حتی پس از سپری شدن سال های متمادی انجام یک مرحله سمباده زنی و رنگ مجدد به سادگی زیبایی و خواص روز اول را به چوب بر می گرداند.

پیچ های مورد استفاده جهت نصب نماها وDecking های سافت وود ( نرم چوب ها یا سوزنی برگ ها ) از نوع استیل آلیاژی ( استیل های سخت شده ) و نوع دوم از پیچ های گالوانیزه آب کاری شده رنگی جهت همرنگ بودن با چوب نما استفاده می شود. پیچ های اتصال چوب زیر ساز ی به زیر کار اصلی از نوع پیچ های گالوانیزه ی فنلاند می باشد .

بلی. پیچ با رنگ قهوه ای متوسط هم برای چوب های قهوه ای تیره و هم قهوه ای روشن قابل استفاده است.

1- به منظور گونیا کردن کله کارها
به منظور جذب مطلوب تر رنگ مقاطع پروفیل
2- 3- حذف ترک های احتمالی سر چوب ها

از آنجائیکه چوب های ترمووود 4% الی 6% رطوبت دارند و این امر باعث عدم قابلیت انعطاف در این محصولات می شود، در مکان هایی که به طور منحنی طراحی شده اند می توان پروفیل ها را به صورت عمودی کنار هم اجرا کرد.

بله، پیچ هایی وجود دارند که بتوان روی آنها سر پوش گذاشت آنهم به تقاضای مشتری و طبق سفارش.

بله، بسته به تقاضا و سلیقه مشتری قابلیت استفاده از قرنیز نیز وجود دارد .

خیر، زیرا جنس پلاستیکی این پروفیکس ها مانع از پوسیدگی زود رس آنها می شود.

نگهداری

جهت شستشو ی الوارهای چوبی رنگ شده یا رنگ نشده، مقدار 20 سی سی مایع ظرفشویی در یک سطل 10 لیتری آب ولرم حل نموده سپس با اسفنج نرم شسته شود .

بلی، تاثیر دارد ولی روش کنترل آن با روش های سوراخ کردن متفاوت است و با استفاده از پیچ های مناسب محار می گردند.

جهت شستشو و تمیز کردن چوب ها، نیازی به استفاده از شوینده های شیمیایی قوی نیست. بسته به قدرت جرم زدایی و قدرت شوینده، تاثیرات متفاوتی می توان برای هر یک قائل شد.

شستشو ی ایده ال به شرح ذیل است: 20 سی سی مایع ظرفشویی محلول در 10 لیتر آب ولرم با ابزار شستشو همراه با اسفنج هر زمان که احساس آلودگی به چشم می آید. البته شرکت تیکوریلا نیز برای این منظور شوینده های مخصوص تولید کرده است.

بله. می توان از شوینده های مخصوص تیکوریلا استفاده کرد و در صورت نیاز سمباده زنی و رنگ مجدد انجام داد.

ترتیب اولویت میزان مقاومت در برابر ضربه و خش پذیری در چوب های مختلف متفاوت است. شرکت لوناوود با دارا بودن طیف وسیعی از گونه های متنوع برای استفاده در سطوح مختلف بهترین و مقاوم ترین گونه را با ارائه ضمانت های لازم ارائه می کند.

در کلیه الوارهای چوبی دنیا امکان تابیدگی وجود دارد، با این تفاوت که نتیجه فرآیند عمل آوری حرارتی در مقایسه با سایر چوب های غیر فرآوری شده به حداقل رساندن معایب چوب ها ی غیر فرآوری شده است(یعنی به حداقل رساندن پیچش وترک) . یکی از مهم ترین نتایج فرآوری حرارتی (ترمووود) ایجاد ویژگی به نام تعادل رطوبتی یا موزانه رطوبتی در چوب است .
این بدین معنی است که خاصیت جذب و دفع رطوبت و حرارت در محیط های مختلف در چوب های عمل آوری شده به شکل چشم گیری کاهش می یابد. در نتیجه چوب ها دچار کمترین میزان از هم گسیدگی و واکشیدگی و ترک خوردن می گردند

فرآیند ترموود

روی گونه های مختلف چوب ، هم چوب های سخت(Hardwood) هم چوب های نرم(Softwood) می توان عملیات حرارتی به منظور بالا بردن مقاومت و پایداری چوب انجام داد. ولی روی گونه های خاصی مانند Pine- Spruce – Birch- Aspen نتیجه محصولات تولید شده کیفیت بالا تری خواهند داشت.

با وجود اینکه طول عمر این محصول 30 سال گزارش شده است اما در کشور ما بنا به دلیل جدید بودن محصول شواهد زیادی مبنی بر صحت این گزارش وجود ندارد، ولی انواع مختلف آزمایشات توسط مراکز پژوهش وتحقیق کشورهای مهم دنیا نشان داده که مقاومت در برابر پوسیدگی این محصولات در مقایسه با چوب های نرم دیگری که عملیات حرارتی روی آنها انجام نشده، بسیار بالا ودر سطح قابل قبولی است. حتی مقاومت این چوب ها به سطح چوب های سخت نواحی گرمسیری که مقاومت بسیار زیادی در برابر پوسیدگی و سایر عوامل طبیعی دارند می رسد. (Dimensional Stability) مناسب این محصول باعث افزایش طول عمر این محصول می شود. عوامل دیگری علاوه بر مقاومت در برابر پوسیدگی بر طول عمر این محصولات تاثیر می گذارد مانند: سطح تعمیر و نگهداری، عملیات سطح رویه (رنگ کاری و روغن کاری مناسب) که تاثیر زیادی بر طول عمر چوب دارند.

پایداری و استقامت محصولات ترمو بر اساس تغییراتی است که روی ترکیبات شیمیایی چوب انجام می شود، در پروسه عملیات حرارتی Hemicelluloses چوب ( ترکیبات قندی چوب ) کاهش یافته در نتیجه منبع تغذیه قارچها و حشرات از بین رفته و از کپک زدگی و پوسیدگی چوب جلوگیری می شود. برای رشد قارچ و حشرات در داخل چوب نیاز به درصد رطوبت ( Moisture Content) بالای 20 درصد می باشد که در محصولات ترمو این درصد به 5 الی 6 درصد کاهش یافته است و همچنین با انجام عملیات حرارتی ترکیبات قندی از چوب خارج شده است. لیکن بستر مناسبی برای رشد و تکثیر هیچگونه قارچ یا باکتری و نیز حشرات فراهم نمی باشد.

در فرایند تولید محصولات ترمو فقط انرژی و بخار آب به کار رفته و هیچ ماده افزودنی جهت بالا بردن مقاومت و استحکام آن استفاده نمی شود. بنابر این این محصولات بعد از تمام شدن چرخه عمرشان می توانند مانند سایر گونه های چوب دوباره استفاده شده یا دور انداخته شوند و در چرخه طبیعت قرار گیرند.

نتایج نشان داده که محصولات ترمو حتی با وجود تماس با زمین هم مقاوم هستند و نمی پوسند، اما اگر این محصولات به طور مداوم در تماس با آب یا سطح خاک نم دار باشند موجب از دست دادن استحکام و مقاومت خود به دلیل واکنش های شیمیایی خواهند شد. مکانیزم این تغییرات هنوز مشخص نیست و به تحقیق و بررسی بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل پیشنهاد می شود از این محصولات در جاهایی که به طور مدام با آب یا سطح خاک نم دار در تماس هستند کمتر استفاده شوند.

محصولات ترمو می توانند بدون رنگ یا روغن در محیط های باز مورد استفاده قرار گیرند، اما رنگ این چوب ها مانند رنگ چوب های معمولی به مرور زمان به رنگ خاکستری برگشته و موجب ارتعاش رنگی می شود. بنا بر این در جاهایی که نیاز به حفظ رنگ اصلی چوب می باشد می بایست از رنگ ها و روغنهای مخصوص این چوب استفاده شود.

آزمایشات نشان می دهد که این محصولات هیچگونه بو یا رایحه مضر از خود انتشار نمی دهند. ولی ممکن است بوی این محصولات با ذائقه برخی از افراد سازگار نباشد.

اگر روکش سطحی (رنگ یا روغن) به این محصولات اضافه شود بوی ترمو از بین رفته و بر نمی گردد. ولی محصولاتی که بدون روکش سطحی استفاده می شوند بو یا رایحه آن با گذر زمان پراکنده شده تا به سطحی می رسد که دیگر حس نمی شود مگر از فاصله نزدیک .