آلتن پیشگام در تولید محصولات چوبی ساختمان   شماره تماس: 26851503-021

ترمووود لوناوود

نمای چوبی

در سال‌های اخیر استفاده از چوب و ترمووود در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان (نمای چوبی ساختمان) مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. بکارگیری چوب و به طور خاص چوب ترمو در فضای خارجی و نمای ساختمان آن را برای طراحان و معماران بسیار جذاب کرده است. از جمله دلایل جذابیت نمای چوبی زیبایی ، طبیعی بودن، ماندگاری و انعطاف در طراحی و اجرا می‌باشد.

از آنجا که چوب یک ماده زنده است، برای استفاده از آن در فضای باز ، بایستی با روش‌هایی مانند اشباع کردن ، فراوری با روغن داغ و یا فراوری با حرارت آن را در برابر تنش‌های محیطی مانند سرما ، گرما ، رطوبت و… مقاوم ساخت. یکی از این روش‌ها استفاده از ترمووود است.

پروژه ترمووود - باشگاه انقلاب

چوب ترمو

ترمووود همان چوب طبیعی است که در اثر فرایندهای حرارتی با بخار آب و گردش هوا خشک شده و ساختار سلولی آن تغییر پیدا کرده است.

در اثر فرایند ترمو، زنجیره‌های سلولزی مغز چوب می‌شکند و اسید موجود در بافت چوب تبخیر می‌شود. در نتیجه چوب حاصله (ترموود) از هرگونه جانور و حشرات میکروسکوپی پاک گردد.

چوب ترمو جایگزین بسیار مناسبی برای چوب های اشباع است زیرا در طول فرآیند «ترمو کردن» چوب، هیچگونه ماده شیمیایی و یا افزودنی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل ترمووود محصولی کاملا سازگار با محیط زیست است.

ترمووود (ترمو چوب) جدیدترین روش مقاوم سازی چوب برای استفاده در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان می باشد.

ترمووود لوناوود

آلتن به عنوان اولین واردکننده ترمووود از شرکت لوناوود فنلاند شناخته‌شده‌ ترین برند کشور در این حوزه با قدمت 16 ساله است.

ترمووود لوناوود شناخته‌شده ترین و باسابقه‌ ترین محصول آلتن است!
جزئیات این محصول و کاربردهای آن را از کارشناسان ما بپرسید.

ویژگی های ترمووود

ویژگی ترمووود - مقاوم در دماها و شرایط جوی مختلف
مقاوم در دماها و شرایط جوی مختلف

از ویژگی‌های برجسته ترمووود سازگاری و مقاوم بودن آن در دماها و شرایط جوی گوناگون است. همین ویژگی  آن را مناسب استفاده در نمای بیرونی ساختمان و فضای باز می‌کند.

طبیعت ترمووود به دلیل نحوه ساخت آن، چوب را در حالتی قرار می‌دهد که تغییرات دما در فصول مختلف تاثیری بر بافت آن نداشته باشد . علاوه بر آن عدم جذب رطوبت و حرارت از محیط سبب می‌شود تا در شرایط مختلف جوی نیز حالت اصلی خود را حفظ کند.

ویژگی ترمووود - مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات
مقاوم در برابر پوسيدگي و حمله حشرات

در چوب‌های معمولی ساختار سلولزی موجود در بافت چوب، منبعی مغذی برای حشرات و قارچ‌های مولد پوسیدگی است . این حشرات و قارچ‌ها در گذر زمان به چوب آسیب وارد می‌کنند.

در ترمووود به دلیل فشار و حرارت بالای فرایند ساخت، تمامی حشرات و موجودات میکروسکوپی درون چوب از بین می‌‎روند . همچنین ساختار سلولزی درون چوب (زنجیره قندی) نیز تجزیه می‌شود که چوب ترمو را در برابر این پوسیدگی‌ها و حمله حشرات مقاوم می‌نماید.

ویژگی ترمووود - خالص و فاقد صمغ
خالص و فاقد صمغ

هنگامي كه الوارهاي چوبي تحت عمل فرآوري ترمو قرار مي‌گيرند، صمغ و مواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي‌گردند . در نتیجه ماده اي خالص و استريل به دست می‌آید که کاربردهای متعدد بيروني و درونی دارد.

ترمووود حاصله از این فرآیند، یکنواختی منحصر بفردی دارد و سراسر آن دارای یک رنگ و یک حالت است. همین امر منجر می‌شود تا جزو مصالح ساختمانی بسیار مناسب برای طراحی به شمار رود.

ویژگی ترمووود - سالم و طبیعی
سالم و طبیعی

در ساخت ترمووود لوناوود تنها از حرارت و بخار آب، استفاده می‌شود. ترموود تماما طبیعی و بدون هیچ‌گونه مواد شیمیایی و نگه‌دارنده است که چوب را سالم و غیرسمی می‌کند.

طبیعی بودن ترمووود فنلاندی از اصلی‌ترین مشخصه‌های این محصول و متمایزکننده آن از سایر محصولات مشابه بازار است.

ویژگی ترمووود - عایق گرما
عایق گرما

از دیگر اثرات فرایند «ترمو کردن»، افزایش خاصیت عایقی چوب نسبت به حالت عادی می‌باشد.

رسانایی گرمایی ترموود طی فرایند حرارتی، حدود 20-25% نسبت به چوب‌های فراوری نشده کمتر می‌شود. در واقع چیزی حدود یک چهارم چوب‌های عادی دما را از خود عبور می‌دهند.

ویزگی ترمووود - ثبات ابعاد
ثبات ابعاد

پس از انجام فرایند ترمو روی چوب، درصد رطوبت چوب تا حد بسیار زیادی كاهش يافته و چوب داراي ويژگي «تعادل رطوبتي» مي‌گردد. در نتيجه‌ی آن، جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب با محيط اطراف آن به شكل قابل توجهي كاهش مي­‌يابد.

اين امر تأثير ویژه‌ای بر ثبات ابعاد و كاهش ترك خوردگی الوارهای چوب ترمو (ترمووود) در گذر زمان دارد.

موارد استفاده ترمووود

ترموود علاوه بر ویژگی‌های منحصر بفردی که باعث سازگاری و مقاومت آن نسبت به سایر الوار چوبی می‌شود، به لحاظ معماری نیز قابلیت طراحی بالایی دارد و جلوه خاصی به طرح می‌دهد.

این دلایل سبب می‌شود تا ترمووود کاربردهای گوناگونی داشته باشد :

  • نمای چوبی ساختمان (نما چوب بیرونی و داخلی)
  • قرنیز چوبی
  •  کفپوش فضای باز (Decking) و داخلی
  • انواع دکوراسیون داخلی
  •  انواع مبلمان فضای باز
  •  آلاچیق و پرگولا
  • کف‌پله چوبی
  •  بام باغ ( روف گاردن)
  •  سونا و استخر
پروژه ترمووود لوناوود
ترمووود را در عمل ببینید!
آلتن پروژه‌های ترموود متعددی را به انجام رسانده است. برای مشاهده اطلاعات آن‌ها به بخش پروژه‌ها مراجعه کنید.

پروفیل‌های ترمووود آلتن

نمای ترمووود حاصله در ساختمان متشکل از تعداد زیادی پروفیل ترمووود است . این پروفیل‌ها با کنار یکدیگر قرار گرفتن، در نهایت یک نمای متحد و زیبا را خلق می‌کنند. در هر نمای چوبی، می‌توان بسته به طراحی نما، از پروفیل‌های ترمووود مختلفی با طرح و ابعاد گوناگون استفاده کرد.

تمامی پروفیل‌های ترمووود آلتن از جنس چوب ترمو کاج هستند و رده عمل‌آوری TD دارند. این پروفیل‌ها طولی بین 3 الی 6 متر دارند. هر یک از این پروفیل‌ها بسته به سفارش و نمای ساختمان کاربردهای متعددی داشته و در طرح‌ها و ابعاد مختلفی در دسترس هستند.

پروفیل UTV

کاربرد: آلاچیق و پرگولا

برخی ابعاد موجود ( میلیمتر):

92*19 – 117*19

پروفیل SHP

کاربرد: آلاچیق و پرگولا

برخی ابعاد موجود (میلیمتر) :

92*16 – 92*19

117*19 – 117*11

 

پروفیل UYL

کاربرد: سقف‌های شیبدار و نما

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

140*20

پروفیل UTS

کاربرد: آلاچیق و پرگولا

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

92*19 – 117*19

پروفیل ترمووود - STP
پروفیل STP

کاربرد: نمای داخلی، دیوار و سقف سونا

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

92*16

پروفیل ترمووود - STP
پروفیل LunaDeck

کاربرد: کفپوش فضای خارجی

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

92*26 – 117*26

پروفیل LunaPost

کاربرد: آلاچیق، پرگولا و المان نما

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

68*68 – 88*88

120*120 – 140*140

پروفیل HSS

کاربرد: نمای داخلی، لوور، شیدر

برخی ابعاد موجود (میلیمتر):

42*42*35

ارتباط با کارشناسان