مشاوره و فروش

آشنایی با ساختار و انواع چوب + کاربردها

فهرست مقاله

جالبترین مقالات

اینفوگرافی انواع چوب
یکی از تاثیرگذارترین مشخصه‌های یک محصول خوب در بخش تولید، مواد اولیه مورد استفاده است. تمامی فرایندهایی که در کارخانه طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند روی این مواد اولیه اجرا می‌شوند و می‌توان گفت اگر بهترین فرایندهای طراحی و تولید در جهان روی مواد اولیه نامرغوب یا نامناسب پیاده شود، همچنان خروجی جالبی نخواهیم داشت برای محصولات چوبی باید شما انواع چوب را کامل بشناسید همچنین ساختار آن آشنا شوید در این مقاله ما تمامی این موضوعات را توضیح می دهیم تا بدون مشکل بهترین را انتخاب کنید.

آلتن که همواره بر کیفیت و اصالت محصولات خود تاکید دارد، امر مذکور را جزو اولویت‌های اولیه خود قرار داده است و بر تهیه و نگهداری از مواد اولیه‌ محصولات، به طور خاص چوب مورد استفاده، حساسیت و توجه ویژه‌ای دارد. از آنجا که محصولات آلتن اعم از درب چوبی، ترموود، قرنیز چوبی، کف‌پله چوبی، تخت خواب چوبی، میز کنسول، میز جلو مبلی، میز عسلی و صندلی چوبی هریک نیازمند مصالح ویژه خود هستند و بایستی تحت شرایط خاص خود تولید شوند، دقت در انتخاب مواد و اصالت کیفیت آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انواع چوب

راهنمایی برای انتخاب بهترین نوع برای اسباب و اثاثیه‌تان

هنگام صحبت درباره اسباب و اثاثیه، چوب یکی از رایج‌ترین مواد مورد استفاده می‌باشد. تقریباً هر نوع چوبی می‌تواند برای این هدف استفاده شود. هرچند، همه مواد بصورت یکسانی ساخته نمی‌شوند؛ چند نوع از چوب وجود دارد که به علت دوام، زیبایی و تطبیق‌پذیری شناخته می‌شوند.

به علت اینکه دیتابیس چوب واقعاً بزرگ است، انتخاب چوب مناسب برای اسباب و اثاثیه حیاتی می‌باشد، زیرا به شما کمک می‌کند تا قیمت دقیق دستگاهتان را مشخص کنید. این یک عامل مؤثر در انتخاب می‌باشد زمانی که شما می‌خواهید بخشی از اسباب و اثاثیه را تعمیر کرده، فروش مجدد کرده، یا دور بیاندازید. اما قبل از این که وارد جزئیات شویم، بیایید نگاهی به برخی از آخرین و مربوط‌ترین آمار بیاندازیم.

ساختار چوب و طبقه بندی انواع چوب به چه صورت است

چوب‌ها به دو دسته چوب‌های سخت و چوب‌های نرم طبقه‌بندی می‌شوند. این فاکتور به معنای نرمی یا سختی ظاهری چوب نیست. بلکه نوع درختانی که برای تهیه آنها استفاده می‌شوند؛ در نام‌گذاری آنها دخیل هستند. چوب‌های سخت معمولا از درختان برگریز تولید می‌شوند. این درختان سالانه بذرپاشی کرده و برگ‌ریزی می‌کنند. در نقطه مقابل چوب‌های نرم از درختان مخروطی تولید می‌شوند. این درختان دارای بذرهای بدون پوششی هستند که روی زمین می‌افتند.

سختی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تمایز دادن چوب به کار رفته برای اسباب و اثاثیه می‌باشد. برخلاف اعتقاد مشهور، چوب سفت الزاماً سخت‌تر و متراکم‌تر از چوب نرم نیست. از نظر گیاه شناسی، چوب سفت از درختان شکوفه‌دار بدست می‌آید در حالی‌که چوب نرم از مخروطیان بدست می‌آید. هر دو نوع چوب سفت و چوب نرم برای هر چیزی از کاربردهای سازه تا دکوراتیو استفاده می‌شوند.

1) چوب سفت

چوب سفت از Angiosperms هایی مانند افرا، بلوط و گردو بدست می‌آید. این درختان سالانه برگ‌هایشان را از دست می‌دهند. به علت اینکه آن‌ها به آرامی رشد می‌کنند، چوب سفت دارای الیاف چوب متراکم‌تری است (آوندهای ناقص چوبی و الیاف لیفی).

به علت اینکه چوب سفت کمیاب است، در مقایسه با چوب نرم نسبتاً گران می‌باشد. هرچند، استثناهایی وجود دارد. برای مثال، درخت صمغ نوعی چوب سفت است که دارای قیمتی در رنج بیشتر چوب‌های نرم می‌باشد. چوب سفت بادوام است، دارای الیاف ظریف و بهم پیوسته است، و نیازمند تعمیر و نگهداری کمی است. این چوب همچنین دارای حجم شیره گیاهی کمی بوده و در برابر  آتش مقاوم خوبی است. همه انواع چوب سفت برای ساختن اسباب و اثاثیه ایده‌آل نیستند.

2) چوب نرم

چوب نرم از گیاه‌های بازدانه بدست می‌آید، که درختان همیشه سبز هستند. چوب نرم شامل درختانی مانند کاج، صنوبر، شاه درخت، سدر، سرو کوهی، درخت ماموت، و سرخدار می‌باشد. درختان همیشه سبز نسبت به درختانی که برگ‌هایشان در زمستان می‌ریزد دارای تراکم کمتری هستند. بنابراین، بریدن آن‌ها آسان‌تر است.

چوب نرم شامل آوند ناقص و رگه‌های چوب است. به علت اینکه رگ‌ها وجود ندارند، چوب نرم همچنین چوب غیر متخلخل نامیده می‌شود. این چوب دارای دانه‌های شل، حجم شیره گیاهی بالاتر و رنگ روشن‌تر است. هرچند که این چوب در مقابل آتش مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد. ساختار ظریف و کم وزن، چوب نرم را برای ساختن اسباب و اثاثیه ایده آل می‌سازد.

چوب سفت در برابر چوب نرم: تفاوت‌ها

این جدول مقایسه موارد را شفاف‌تر می‌سازد:

چوب نرم

چوب سفت

چوب نرم از درختان وابسته به خانواده کاج، همیشه سبز بدست می‌آید.

چوب سفت از درختان angiosperm، که در زمستان برگ‌هایشان می‌ریزد بدست می‌آید.

دارای بافت چوب ظریف است.

دارای بافت چوب زبر است.

نبود رگ‌ها آن را غیر متخلخل می‌سازد.

وجود رگ‌ها آن را متخلخل می‌سازد.

حجم آوند ناقص در حدود %90 تا %95 می‌باشد.

حجم آوند ناقص در حدود %5 تا %10 می‌باشد.

ساختار کالبدی با پیچیدگی نسبتاً کم باعث چگالی کمتر چوب نرم می‌شود.

ساختار کالبدی پیچیده چوب سفت را متراکم‌تر می‌سازد.

تقریباً همه انواع چوب نرم برای ساختن اسباب و اثاثیه ایده آل می‌باشند. در حقیقت، حدود %80 الوارها از چوب نرم می‌باشند.

همه انواع چوب سفت برای ساختن اسباب و اثاثیه مناسب نیستند. به علت گران بودن، آن‌ها معمولاً در ساختن اسباب و اثاثیه گران قیمت استفاده می‌شوند.

چوب گردو

نام علمی: Juglans nigra

مغز این چوب می‌تواند از قهوه‌ای کمرنگ روشن تا قهوه‌ای شکلاتی تیره با رگه‌های قهوه‌ای تیره‌تر باشد. رنگ چوب گردو می‌تواند برخی مواقع دارای طرح خاکستری، بنفش، یا مایل به قرمز باشد. الگوهای دانه منقوش بصورت پیچ خورده، دوشاخه، و گره چوب نیز دیده شده است. گردو از نظر مقاومت به تجزیه بسیار بادوام می‌باشد، هرچند مستعد حمله حشرات می‌باشد.

به دلیل اینکه دانه‌های گردو، معمولا راست و منظم هستند، کار روی آن آسان‌تر می‌باشد. رنده کش برش می‌تواند برخی مواقع هنگام روکاری قطعات با دانه‌های نامنظم یا منقوش مشکل باشد. چوب گردو به خوبی چسبیده شده، رنگ گرفته و پرداخت می‌شود (هرچند به ندرت لکه دار می‌شود). به خوبی به خم کاری بخار پاسخ می‌دهد. گردو دارای یک بوی ضعیف ملایمی هنگام کار کردن با آن می‌باشد. بسیار مشهور و به صورت گسترده‌ای در دسترس است، هرچند پهنای تخته‌های آن می‌تواند برخی مواقع باریک باشد. بصورت یک چوب سفت بومی اعلا در نظر گرفته می‌شود، قیمت‌ها برای گونه‌های بومی در رنج بالایی می‌باشد.

چوب توسکا

نام علمی: Alnus glutinosa

توسکا متمایل به رنگ قهوه‌ای و سبزه روشن تا قهوه‌ای متمایل به قرمز می‌باشد؛ رنگ آن با افزایش سن تیره‌تر و قرمزتر می‌شود. تمایز قابل رویتی بین مغز چوب و برنچوب وجود ندارد. الگوی کلی دانه و ظاهر مشابه با درخت فان (Betula genus) دارد- هرچند قرمزتر از درخت فان است- و هر دو جنس از خانواده یکسانی مشتق شده‌اند. چوب توسکا دارای منفذهای بسته‌ای می‌باشد، و دارای دانه های ظریف، زوجی است. دانه‌های آن معمولاً راست هستند، اما همچنین می‌تواند بسته به شکل رشد هر درختی وحشی یا نامنظم باشد.

چوب توسکا در برابر فاسد شدن نسبت به مقاومت تجزیه غیر بادوام است و چوب گردهای تازه بریده شده باید به سرعت به الوار تبدیل شوند و برای جلوگیری از لکه زایی و تجزیه در چوب، خشک شوند.

کارکردن با ابزارهای دستی و ماشینی با توسکا بسیار آسان است؛ بخصوص به آسانی سمباده زنی می‌شود. چوب نسبتاً نرمی است، هرچند، برای اجتناب از گودی گرفتن در برخی کارها باید مراقبت شود. توسکا دارای مشخصات چسب کاری، رنگ گیری و پرداخت عالی می‌باشد؛ این چوب همچنین به خوبی پیچ خورده و مشابه با آلبالو رفتار می‌کند. چوب توسکا هیچ بوی مشخصه‌ای ندارد و معمولاً بصورت الوار در دسترس نیست. پهنای تخته‌ها به علت قطر کوچک خود درخت احتمالاً باریک هستند. هنگام موجود بودن، قیمت به احتمال زیاد باید متوسط باشد.

چوب زبان گنجشک، چوب اش

نام علمی: Fraxinus Excelsior

چوب سفت دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا تیره می‌باشد، هرچند رگه‌های تیره‌تر نیز می‌تواند مشاهده شود. برنچوب اش می‌تواند بسیار پهن باشد، و متمایل به قهوه‌ای روشن مایل به زرد یا قهوه‌ای روشن است؛ همیشه بصورت واضح یا صریح از مغز چوب متمایز نشده است. چوب گنجشک دارای بافت متوسط تا درشتی مشابه با بلوط است. دانه تقریباً همیشه راست و منظم است، هرچند برخی مواقع تخته‌های مجعد یا منقوشی می‌تواند یافته شود.

مغز چوب زبان گنجشک به طور کلی مستهلک شونده رتبه بندی شده است یا نسبت به تجزیه شدن اندکی با دوام است. نتایج خوبی را با ابزارهای دستی یا ماشینی ایجاد می‌کند. به خوبی به خم کاری بخار پاسخ می‌دهد. به خوبی چسبیده، رنگ دار شده و پرداخت می‌شود. بوی مشخص و معتدلی را هنگام کار کردن ایجاد می‌کند. درخت زبان گنجشک اروپایی معادل با درخت زبان گنجشک سفید آمریکا می‌باشد، و هر دو به ترتیب در بین ارزان‌ترین چوب سفت‌های مفید در دسترس خانوادگی می‌باشند. از نظر قیمت باید بصورت مشابهی با بلوط مقایسه شود.

چوب نراد روسی

نام علمی: Abies alba

مغز چوب معمولاً سفید تا قهوه‌ای مایل به قرمز است، و دارای برنچوب کمرنگی می‌باشد که بصورت واضحی از مغز چوب تمییز داده نمی‌شود. دانه راست می‌باشد و بافت یکنواخت متوسط- درشتی دارد.

نراد بصورت غیر بادوام تا فاسد شدنی نسبت به مقاومت تجزیه رتبه بندی می‌شود، و دارای مقاومت متوسطی به حملات حشرات می‌باشد. کار کردن با آن هم با ابزارهای دستی و ماشینی عموماً آسان است. به خوبی چسبیده شده، رنگ گرفته شده، و پرداخت می‌شود. دارای هیچ بوی مشخصی نیست. نراد روسی در سرتاسر محدوده طبیعی آن در اروپا هنگامی که برای الوار ساخت و ساز برداشت شده است قیمت متوسطی دارد. هر چند، برش‌های واضح، یک چهارم، یا سایر برش‌های ویژه از الوار نراد احتمالاً گران‌تر باشند.

بلوط سفید

نام علمی: Quercus alba

بلوط سفید قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای متوسط می‌باشد، که معمولاً دارای قالب زیتونی است. برنچوب نزدیک به سفید تا قهوه‌ای روشن است و همیشه بصورت متمایزی از مغز چوب تمییز داده نشده است. بخش‌های برش یک چهارم، رگه‌های برجسته و الگوهای رگه رگه دارند. درحالی که بلوط قرمز اندکی متمایل به قرمز است، اما به هیچ وجه روش قابل اطمینانی برای مشخص کردن نوع بلوط نیست. بلوط سفید دانه راست می‌باشد و دارای بافت درشت و ناهمواری است. بصورت بسیار با دوام رتبه بندی می‌شود و در صنایع قایق سازی و پیت سازی محکم استفاده می‌شود.

چوب بلوط سفید نتایج خوبی را با ابزارهای دستی و ماشینی ایجاد می‌کند. دارای مقادیر انقباض نسبتاً بالایی است که منجر به پایداری ابعادی متوسطی، بخصوص در تخته‌های مسطح بریده شده می‌شود. بلوط سفید می‌تواند با آهن (بخصوص هنگام خیس بودن) واکنش نشان داده و منجر به لکه زایی و تغییر رنگ شود. در طیف خوبی از پهناها و ضخامت‌ها، هم بصورت الوار برش صاف و هم بصورت الوار برش یک چهارم، بسیار در دسترس می‌باشد. معمولاً اندکی گران‌تر از بلوط قرمز است، قیمت‌ها برای یک چوب سفت بومی متوسط می‌باشد، هرچند تخته‌های ضخیم‌تر یا تخته‌های برش یک چهارم اندکی گران‌تر می‌باشند.

چوب راش گرجی

نام علمی: Fagus orientalis

راش به طور کلی 650 گونه متفاوت دارد که در 7 جنس متفاوت دسته‌بندی شده‌اند. چوب راش گرجی بافت همگن و ریزی دارد و طیف رنگی آن نیز بسیار گسترده است، به نحوی که لایه خارجی آن سفید مایل به صورتی است و لایه درونی آن زرد تا قهوه‌ای است.

الیاف یکنواختی دارد اما به طور کلی کار با دستگاه روی آن به نسبت سایر چوب‌ها به دلیل وجود گره‌های بزرگ در آن دشوار است. بوی خاصی از خود ندارد، سخت و قوی است و در برابر فشار و شوک‌های ناگهانی به شدت مقاوم است.

کاج ترموود، ترمو کاج

نام علمی: Thermowood

چوب ترموود کاج یا همان ترموکاج از جمله مرغوب‌ترین گونه‌های چوبی کاج اروپایی است. این چوب طی فرایند ترمو از درخت کاج بدست می‌آید که ویژگی‌های منحصر بفرد خود چوب کاج را تا حد خوبی بهبود می‌بخشد. در نتیجه این فرایند، ترمو کاج بدست‌آمده، بسیار سبک، زیبا و مقاوم در برابر انواع فشارها و دماهای مختلف است که آن را قابل استفاده در محیط‌های داخلی و خارجی مانند نمای ساختمان، قرنیز چوبی و کف‌پله چوبی می‌کند.

درخت کاج گونه‌های زیادی دارد و چوب ترموود مورد استفاده در محصولات آلتن از لوناوود فنلاند که از مشهورترین برندهای این حوزه می‌باشد وارد می‌شود کاربرد این ترمووود ها عموما در ساخت انواع نمای چوبی و درب‌های چوبی است. ترموود ها، در ابعاد و اندازه‌های گوناگون در قالب پروفیل‌های مختلفی تهیه و تولید می‌شوند که برای کاربری‌های مختلف ایده آل است.

جدول وزن مخصوص انواع چوب

یکی از روش‌های تشخیص میزان مقاومت چوب، بررسی وزن مخصوص آن است. در حال حاضر الوارهای مختلفی در بازار وجود دارد که حاصل قطع گونه‌های مختلفی از درختان هستند و هر کدام از آنها با توجه به وزن خود، مقاومت‌های متفاوتی دارند. وزن مخصوص معیاری است که بر اساس واحد کیلوگرم بر متر مکعب اندازه‌گیری می‌شود. در جدول زیر می‌توانید وزن مخصوص انواع چوب بر مبنای درختی که از آنها تهیه شده‌اند را ببینید.

نوع چوب

وزن مخصوص بر اساس کیلوگرم بر متر مکعب

چوب درخت کاج

560

چوب درخت بلوط

720

چوب درخت راش

900

چوب درخت سیب

800

چوب درخت آبنوس

بیش از 1200

چوب درخت توسکا

680

چوب درخت شمشاد

1160

چوب درخت بامبو

400

چوب درخت اقاقیا

710

چوب درخت گیلاس

900

چوب درخت زبان گنجیشک

850

چوب درخت بالسا

150

فراموش نکنید که وزن مخصوص چوب با ویژگی‌های ظاهری آن مانند مقاومت و میزان انعطاف‌پذیری رابطه مستقیمی دارد.

جدول چگالی انواع چوب

چگالی چوب یکی از فاکتورهایی است که در زمان خرید مصنوعات چوبی باید به آن توجه کنید. چگالی در واقع نسبت جرم چوب به حجم آن است. برای اندازه‌گیری چگالی چوب باید میزان رطوبت موجود در آن را در نظر بگیرید. همانطور که می‌دانید چوب بدنه درختان مختلف دارای میزان رطوبت متفاوتی هستند. اما میانگین میزان رطوبت در انواع چوب حدود 12 درصد است. البته از آنجا که محصولات چوبی همواره در طول زمان در حال تبادل رطوبت خود با محیط هستند؛ اندازه‌گیری دقیق چگالی آنها که وابسته به میزان رطوبت است؛ عملا غیرممکن می‌باشد. به طور کلی از آنجایی که میزان رطوبت موجود در بدن الوارها، می‌تواند روی چگالی آنها تاثیرگذار باشد؛ چوب‌های خشک در مقایسه با چوب‌ها مرطوب از چگالی کمتری برخوردار هستند. در جداول زیر چگالی برخی از انواع چوب‌ها بر اساس سخت با نرم بودن آنها آورده شده است.

نوع چوب چگالی بر اساس کیلوگرم بر متر مکعب

چوب‌های سخت

چوب گردو

641 الی 689

چوب ماهون

497 الی 849

درخت افرا

625 الی 753

چوب بلوط 

593 الی 897

چوب گیلاس

689 الی 897
چوب بالسا

112 الی 144

چوب‌های نرم

چوب سرو

368 الی 577

چوب کاج

352 الی 849

چوب صنوبر

529 الی 737

چوب زبان گنجشک

400 الی 705

چگالی فاکتوری است که به شدت به نوع چوب وابسته بوده و بسته به محیط رشد درخت، گونه‌های درختی و سطحی که برای محاسبه تراکم در نظر گرفته شده متفاوت است. شاخه‌ها معمولا تراکم کمتری نسبت به تنه درخت دارند. از طرفی درختان سریع‌الرشد تراکم کمی نسبت به درختانی دارند که دیرتر رشد می‌کنند. علاوه بر این درختان پیرتر و کم رشد تراکم چوبی بالاتری دارند.

رنگ انواع چوب

چوب‌های مختلف دارای رنگ‌های متفاوتی هستند. در جدول زیر می‌توانید رنگ انواع چوب را مشاهده کنید:

نوع چوب

رنگ طبیعی

چوب راش

کرم مایل به قرمز

چوب ملچ

قهوه‌ای مایل به قرمز

چوب افرا

سفید مایل به کرم

چوب گردو

خاکستری مایل به قهوه‌ای تیره

چوب بلوط

قهوه‌ای روشن تا تیره

چوب ماهاگونی یا آکاژو

درون چوب قرمز و بیرون آن سفید مایل به صورتی

چوب آبنوس

زرد سفید تا قهوه‌ای و سیاه

چوب گیلاس

زرد، سفید، قرمز و قهوه‌ای تیره (بسته به نوع درخت)

 

0 0 رای
رتبه بندی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات

تماس با کارشناسان ما جهت خرید و مشاوره

مقالات مرتبط

چوب پلاست چیست و چه مزایایی دارد؟

چوب پلاست یک نوع ترکیب خاص برای ساخت پنجره، درب، حصار و پرچین است که ظاهری شبیه به چوب دارد اما از پلیمر های ترموپلاستیک و خرده چوب تهیه می شود. چوب پلاست که به آن چوب پلاستیک نیز خطاب می شود، یک محصول مهندسی شده است که ویژگی های منحصر به فردی نسبت به چوب و پلاستیک دارد و به دلیل ظاهر زیبا و مقاومت بالایی که دارد امروزه از آن به وفور در صنایع ساختمان سازی استفاده می شود

ادامه مطلب »