فرایند ترمووود چیست

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی google

فهرست مقاله

فرایند-ترمو

فرایند ترمووود چیست

تعداد بازدید : 1951


پیدایش چوب ترمو (ترموود)

چوب یكی از اولین موادی است كه به طور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است. از این رو تاریخ استفاده از آن به زمان‌های خیلی دور می‌رسد. با آن كه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز كرد ولی از چوب پیش از سایر مواد استفاده کرد.

در فنلاند گونه­‌های مورد مصرف ­تیمار حرارتی ­شامل­ کاج (Pinus sylvestris)، نوئل (Picea abies)، توس (Betula pendula) و صنوبر (Populus tremula) هستند. به علاوه مجموعه تجربیاتی نیز در مورد تیمار کاج رادیاتا (Pinus radiata)، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior)، لاریکس (Larix sibirica)، توسکا (Alnus glutinosa)، راش (Fagus silvatica) و اکالیپتوس بدست آمده است.
قرن‌هاست ثابت شده است سوزاندن سطح چوب در آتش، آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم‌تر می‌کند. وایکینگ‌ها این روش را در سازه‌های بیرونی استفاده می‌کردند. اولین بار تیمار حرارتی چوب ( فرایند ترمووود) در دهه 1930 به طور علمی مورد مطالعه قرار گرفت. عمیق­‌ترین و جامع­‌ترین کار پژوهشی را انجمن ترمووود فنلاند (VTT) به اجرا درآورد. ترمووود با استفاده از روشی که توسط انجمن ترمووود فنلاند پدید آمده است تولید می­‌گردد. فرایند تیمار حرارتی چوب در مقیاس صنعتی را انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند بوجود آورده است و مجوز فرایند ترمووود به اعضای انجمن ترمووود فنلاند اعطاء شده است.

چوب را  بین 180 تا 215 درجه سانتی گراد حرارت می­‌دهند ضمن اینکه از آن با بخار محافظت می­‌کنند. بخار علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب تاثیر می­‌گذارد. در نتیجه این روش (تیمار حرارتی)، ترمووود دوستدار محیط زیست به وجود می­‌آید. در این فرایند رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغیر رطوبتی متعادل‌تر از چوب نرمال می­‌گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز بهبود می­‌یابد. در تیمار حرارتی چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می­‌گردد.

 

فرآيند ترمووود

در پروسه اصلاح (تيمار) حرارتي، چوب با حرارت 215 درجه سانتی گراد همراه با بخار آب و گردش هوا تا رسيدن مغز چوب به حرارت مورد نظر در كوره باقي مي‌ماند.

 

فاز 1: افزايش دما و خشک کردن در دمای بالا

در فرآيند ترمووود دماي چوب با استفاده از گرما و بخار آب با سرعت به حدود 100 درجه سانتی گراد رسانده مي­‌شود. سپس رفته رفته دما را تا130  درجه سانتی گراد افزايش داده و از بخار آب براي جلوگيري از ترك برداشتن چوب در طول فرآيند بهره گيري مي­‌شود. همچنين بخار آب مانع فعل و انفعالات شيميايي درون چوب مي­‌گردد. رطوبت داخل چوب در اين مرحله به حدود صفر مي­‌رسد.

 

فاز 2: تغييرات حرارتي

در اين مرحله دماي چوب تا حدود 180-215 درجه سانتی گراد افزايش می­‌یابد. ميزان افزايش بستگي به كلاس ترمو داشته و بعد از رسيدن به دماي مورد نظر چند ساعت در اين دما نگه داشته مي­‌شود. بخار آب در اين مرحله مانع از آتش گرفتن چوب مي­‌گردد.

فاز 3: رطوبت دهي

در اين مرحله با روش باران استوايي و پاشيدن آب بر روي چوب­‌ها دماي آنها را كاهش داده و سبب رسيدن چوب به رطوبت مورد نظر و حصول ويژگي تعادل رطوبتي مي‌گردد، كه نتيجه آن داشتن چوبي با رطوبتي معادل %6-4 است.

در فرآيند ترمو همچنين به جهت استفاده از حرارت بالا، همه سلولزها (زنجيره هاي قندي) شكسته و تجزيه مي­‌گردند، بنابراين محصول نهايي كاملاً طبيعي و عاري از مواد شيميايي است. همچنین به علت خروج مواد غذایی از چوب، تمایل حشرات چوب‌خوار به این نوع چوب­‌ها به شدت کاهش می­‌یابد.

 

رده بندی استاندارد تیمار ترمووود :
دو رده بندی استاندارد برای تیمار ترمووود موجود است: ترمو– اس و ترمو– دی.
ترمو – اس(Thermo-S )
S مخفف­کلمه Stability به معنای ثبات می باشد. در این تیمار ثبات ابعاد به عنوان کلیدی­ترین خاصیّت محصولات درکاربردهای نهایی است.
ترمو – دی ( Thermo-D )
Dمخفف کلمه Durability به معنای دوام می باشد. دراین تیمار دوام طبیعی به عنوان کلیدی­ترین خاصیّت محصولات در کاربردهای نهایی است.

ویژگی های ترمووود

     –  دوام و ثبات ابعاد:
پس از تيمار حرارتي، درصد رطوبت چوب به %6-4 كاهش يافته و چوب داراي ويژگي به نام ( تعادل رطوبتي ) مي گردد كه در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف در آن به شكل قابل توجهي كاهش مي­يابد كه اين امر تأثير خاصي در ثبات ابعاد، كاهش ترك خوردگي و افزايش قابل ملاحظه خواص عايق بودن الوارها ايجاد مي نمايد.
     – مقاوم در برابر پوسيدگي و حمله حشرات:
به دليل شكستن و تجزيه همه سلولزها (زنجيره قندي) در الوارهاي ترمو شده‌ی با كيفيت عالي، اين محصولات منبع مغذي براي حشرات و قارچ‌هاي مولد پوسيدگي چوب نخواهند بود.
     – فاقد صمغ، خلوص و يكنواختي:
هنگامي كه الوارهاي چوبي تحت عمل آوري ترمو قرار مي‌گيرند، رزين و مواد مضر آن مانند فرمالدهيدها حذف مي‌گردند و باكتري‌ها كشته مي‌شوند و سبب توليد ماده‌اي خالص و استريل براي كاربردهاي مختلف بيروني و داخلي مي‌گردند. با ايجاد رنگي يكنواخت سراسر الوار دارای زيبايي خاصي مي‌شود.

ویژگی‌های کلیدی چوب ترمو :

 •  مقاومت بالا و طولاني در برابر سايش و شرايط جوي مختلف
 •  نصب آسان و سريع بدون نياز به نيروي متخصص
 •  قابليت نصب و جداسازي آسان و مكرر جهت نظافت يا انتقال به مكاني ديگر
 •  قابليت برش هلالي جهت محل هاي قوس دار
 •  شستشو و نگهداري آسان

موارد استفاده ترموود:

 • نمای بیرونی ساختمان
 •  کفپوش فضای باز
 •  انواع مبلمان فضای باز
 •  آلاچیق
 •  پرگولا
 •  سایه بان و لوور
 •  بام باغ ( روف گاردن)
 •  درو پنجره
 •  زیرسقف
 •  سونا
 •  دست انداز نرده
 •  کف پله
 •  گلدان

برای مشاهده‌ی نمونه پروژه‌های ترمووود کلیک کنید.

0 0 رای
رتبه بندی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات

تماس با کارشناسان ما جهت خرید و مشاوره

مقالات مرتبط